TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO

„Tylko język jest w stanie zachować kulturę. Nic nie jest stracone, póki lud mówi swoim językiem“ – te oto słowa stały się myślą przewodnią tegorocznego Tygodnia Języka Polskiego, który z inicjatywy kierownika szkoły przekształcił się w Tydzień Kultury Polskiej. Kultura języka jest nierozłączną częścią narodu, dobrze znać język ojczysty to naczelne zadanie każdego Polaka, gdyż „źle mówić i pisać znaczy krzywdzić swoją mową tych, którzy ją budowali”(Janusz Korczak). Zgodnie z niniejszą koncepcją w dniach 7-11 listopada b.r. w szkole odbyło się szereg imprez, których celem było rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem polskim, poszerzenie wiedzy o Polsce i wybitnych Polakach, a także rozwijanie talentów artystycznych. Cieszy fakt, że Tydzień Kultury Polskiej stał się również wzorowym przykładem współpracy międzyprzedmiotowej, której uwieńczeniem była wystawa pod tytułem „Wybitni Polacy”. Ekspozycja została zorganizowana pod kierunkiem Danuty Krecuł, Krystyny Sakson, Jerzego Borowika, Ireny Zacharevskienė oraz Tatjany Šilobritienė. Pani od fizyki Alina Makowska miała bardzo interesującą lekcję o Mikołaju Koperniku, a biolog Alina Franckiewicz przybliżyła odkrycia polskich naukowców w dziedzinie biologii. Natomiast nauczycielka historii Wiesława Malewska zaciekawiła uczniów rozwojem wizerunku godła Polski. Niniejsze zajęcia stały się dobrym przykładem kształcącym w młodzieży postawę szacunku do symboli narodowych.

Ortografia sprawia wielu uczniom kłopot, jest przysłowiową piętą achillesową. W naszej szkole podejmujemy różne próby pracy nad tym problemem. Od początku roku szkolnego wszyscy uczniowie z zaangażowaniem powtarzali, utrwalali reguły ortograficzne, dążyli do tego, by dobrze pisać nie tylko na lekcjach języka polskiego. W tym celu pedagodzy klas początkowych, Wojciech Klimaszewski, Danuta Radulewicz oraz Anna Czernel, zorganizowali konkursy ortograficzne bądź kaligraficzne. Piątoklasiści brali udział w corridzie ortograficznej, która stała się prawdziwym wyzwaniem dla uczestników…

W ramach Tygodnia Języka Polskiego odbył się także konkurs wiedzy o Polsce pod tytułem „Wędrówka po Polsce”, której organizatorem była pani od geografii Irena Bortkiewicz. Uczniowie 5 i 6 klasy mogli się wykazać znajomością nie tylko z zakresu geografii, ale także literatury i historii Polski. Z niecierpliwością społeczność szkolna czekała na konkurs piosenki polskiej czyli na imprezę zamykającą Tydzień Kultury Polskiej. Każda klasa przygotowała swój ulubiony utwór muzyczny. Wybrać najlepszego wykonawcę lub zespół było niezmiernie trudno, gdyż wszyscy uczestnicy włożyli wiele trudu i serca w przygotowanie piosenki. Po burzliwych debatach został ogłoszony werdykt: I miejsce w najmłodszej kategorii wiekowej zdobyła 4 klasa. W średniej kategorii wiekowej zwyciężyła uczennica 8 klasy Ewelina Maksimowicz. Zwycięzcami najstarszej kategorii wiekowej zostali jedenastoklasiści. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani słodyczami oraz gorącymi oklaskami. Nastąpiło także wręczenie nagród dla zwycięzców turnieju tenisa stołowego im. Andrzeja Grubby oraz turnieju darta z okazji Dnia Niepodległości Polski.

W ten uroczysty sposób został zakończony tydzień pięknej współpracy, a także refleksji nad tym, „…iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.

Updated: 2016 November 16 — 15:16