PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA

W dniach 13 – 17 czerwca w Gimnazjum w Zujunach działał obóz “Podróż dookoła świata” dla uczniów klas początkowych, do którego codziennie uczęszczało ok. 30 uczniów.

Dzieci zapoznały się z kontynentami, krajami, ich fauną i florą, ludnością i tradycjami, dowiedziały się wielu ciekawostek.

Dzień I – Europa. Obozowicze odbyli wirtualną podróż po kontynencie. Także tego dnia mieli zajęcie praktyczne z panią Liliją Brakienė z “Kiškių troleibusai” – własnoręcznie projektowali rysunki na obozowych koszulkach.

Dzień II – Afryka. Po wirtualnej podróży po Czarnym Kontynencie uczniowie udali się do Glinciszek, gdzie na obozowiczów już czekała artystka ludowa i zielarka Margarita Czekolis. Pod jej okiem uczniowie ze zwykłej bibułki nauczyli się wyczarowywać piękne kwiaty. Zajęcie odbywało się w zabytkowym pałacu Jeleńskich, malowniczo położonym nad brzegiem jeziora Szyrwis.

Dzień III – Australia. Po zapoznaniu się z tym egzotycznym kontynentem obozowicze udali się do miejscowości Karmazyny, położonej w Regionalnym Parku Wilii. Przyrodnik Saulius opowiedział wiele ciekawego o roślinach, ptakach i zwierzętach, jakie występują w Parku. Uczył i pokazywał jak należy obserwować przyrodę i ją chronić.

Dzień IV – Ameryka Południowa i Północna. Po tradycyjnej już wirtualnej podróży po kontynentach uczniowie mieli spotkanie z Beatą Barsul – kierowniczką biblioteki publicznej w Zujunach. Zajęcie nazywało się “Lato z książką”, było bardzo ciekawe i z pewnością zachęciło niejednego ucznia do częstszego sięgnięcia po lekturę. No, a później obozowicze mieli okazję do wykazania się zdolnościami tropicieli, gdyż powinni byli odnaleźć ukryte “słodkie skarby”.

Dzień V – Azja. Ten kontynent przybliżyła nauczycielka biologii Alina Franckiewicz. Później zaś czekała niespodzianka – gry i zabawy, które były popularne sto, a może i więcej lat wstecz. Przedstawił je etnograf Jonas z “Etnopramogos” z Kłajpedy. Uczniowie dowiedzieli się, jak kiedyś, w trudnych czasach, nawet zwykły kij mógł być świetną zabawką, jak ze zwykłej łodygi można na poczekaniu zrobić instrument muzyczny….

No, a potem było tradycyjne grillowanie, gdyż obozowa “podróż” dobiegła już końca.

Nauczycielka klas początkowych Anna Czerniel

Updated: 2022 September 9 — 23:37