TYDZIEŃ KULTURY POLSKIEJ

Minął listopadowy tydzień języka polskiego w szkołach rejonu wileńskiego, który w Gimnazjum w Zujunach już tradycyjnie przerósł w Tydzień Kultury Polskiej. Wszyscy przedmiotowcy dołączyli się do planowania imprez poświęconych w tym roku wyjątkowej dacie – 100-leciu Niepodległości Polski.Uczniowie mieli okazję wykazać swe zdolności w różnych kategoriach zmagań. A imprez było wiele: dyktando „Sto wyrazów”, uroczysta akademia z okazji 100-lecia Niepodległości Polski, zajęcia integracyjne, plastyczne, edukacyjne, prezentacje w języku angielskim o Polsce i Polakach, quiz historyczny o J. Piłsudskim „Od Ziuka do naczelnika”, konkurs kaligraficzny „Umiem pisać po polsku”, konkurs piosenki polskiej.
Wzięli też udział w strefowym konkursie polonistycznym „Historyczne przybliżenie sylwetki marszałka Józefa Piłsudskiego”, który odbył się w Szkole Podstawowej im. M. Zdziechowskiego oraz w konkursie pod tytułem „Kilka pytań o Święcie Niepodległości. Sprawdź swoją wiedzę!” w Gimnazjum F. Ruszczyca w Rudominie.
Zorganizowano wystawy pt. „Wybitni Polacy“, „Polscy himalaiści”, „Stulecie Niepodległości Polski”, „Historia sportu polskiego” jak też turniej darta oraz tenisa stołowego z okazji Dnia Niepodległości Polski.
Tradycyjnie też odbył się konkurs piosenki polskiej, podczas którego widzowie nie tylko podziwiali zdolności muzyczne wykonawców, ale również przypomnieli ważne wydarzenia z historii Polski, które decydowały o losie państwa.
Konkurs swą obecnością zaszczycili – kurator gimnazjum, starszy specjalista Wydziału Oświaty rej. Wileńskiego, Jarosław Subocz, dyrektor Centrum Wielofunkcyjnego w Zujunach -Rima Dubicka, kierowniczka Filii Biblioteki Centralnej w Zujunach – Jadwiga Rybakowa, bard wileński – Wiktor Dulko. Oto laureaci w trzech kategoriach wiekowych: grupa wczesnoszkolna oraz przedszkolacy, 7 klasa, IV G klasa.
Podczas podsumowania imprez programowych Tygodnia Kultury Polskiej wręczono dyplomy i nagrody dla najlepszych w różnych kategoriach i podziękowano wszystkim, kto przyczynił się do organizacji i realizacji pięknego święta, które uświadamia, jak ważne jest kochać swój język ojczysty, być dumnym z przynależności do narodu polskiego, mieć przywiązanie do historii, szacunek do wartości i pielęgnować polską kulturę.

Updated: 2018 December 7 — 23:48