SPOTKANIE Z RZEMIEŚLNIKAMI

13 marca w gimnazjum gościliśmy rzemieślników ludowych: palmiarkę panią Helenę Butkiewicz ze wsi Miedziakole, panią Irenę Krupowicz ze wsi Szyłany, która chyba jako jedyna na Litwie wyplata różne wyroby z korzeni sosny oraz wikliniarza pana Henryka Oleszkiewicza ze wsi Miedziakole. Uczniowie klas początkowych, zerówki i grupy przedszkolnej mieli wyjątkową okazję zobaczyć, jak robi się kosze i palmy, własnoręcznie wypróbować tej sztuki. Dzieci szczerze zainteresowały się tymi rzemiosłami, chętnie próbowały, wypytywały, jak przyszykować materiał. Nawet dyrektor gimnazjum Marek Pszczołowski wypróbował plecenie kosza, nazwał to spotkanie żywą lekcją i wyraził nadzieję na współpracę z rzemieślnikami w przyszłości.

Cieszy fakt, że niektórzy uczniowie na co dzień mają styczność ze spuścizną kulturową Wilenszczyzny, ponieważ przybyli na spotkanie rzemieślnicy są krewnymi naszych uczniów. Chce się, aby wszyscy uczniowie dostrzegli, uświadomili i docenili jej wartość.

Updated: 2018 March 21 — 12:55