WILEŃSKIE PIERNIKI

Chociaż wszystko jeszcze pokrywa śnieg, wiosna nie za górami, a jednym ze zwiastunów wiosny jest wileński Kaziuk. Żaden kiermasz nie obywa się bez pierników.
Aby poznać tajemnicę ich powstawania, uczniowie klas początkowych z nauczycielkami udali się do przytulnej kawiarenki na Starówce, gdzie się je wypieka. Gospodarz, pan Alwidas, zapoznał z historią pierników, opowiedział o stuletniej tradycji wypiekania pierników w ich rodzinie. A już zaraz dzieci same ugniatały, wałkowały ciasto, wycinały foremkami, ozdabiały, a w końcu smakowały własnoręcznie wykonane pierniczki z pyszną herbatą. W międzyczasie uczniowie obejrzeli autentyczny film sprzed stu lat, jak wyglądał wileński kiermasz Kaziuka.
Uczniowie początkówki już wiedzą, jak robić pierniki, ale wam nie powiedzą, bo złożyli przysięgę, że nie zdradzą tajemnicy wileńskich pierników.

Updated: 2018 February 21 — 14:38